Keep up-to-date on your favourite artists and movies, track gig and release dates, and join in the conversation.
SEARCH RESULTS FOR
New SWITCHCast episode out now! Click to listen to reviews of 'Star Wars: The Last Jedi', 'Ferdinand', 'Slack Bay' and more.x

SYDNEY FILM FESTIVAL 2014

THE FILMS

LATEST REVIEWS
By Charlie David Page
3rd June 2014
Here's the schedule for the 2014 Sydney Film Festival - how many will you get to see?

You can find the reviews for some of these films at the SFF 2014 reviews page.

Wednesday 4th June 2014
Tim’s Vermeer (6:00pm)
The Overnighters (6:30pm)
Joy of Man’s Desiring (6:30pm)
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her (7:00pm)
20,000 Days on Earth (Opening Night Gala - 7:30pm)
Tom at the Farm (7:45pm)
Finding Fela! (8:00pm)
Stage Fright (8:45pm)

Thursday 5th June 2014
Sepideh: Reaching for the Stars (10:00am)
The Mystery of Happiness (12:10pm)
Watermark (2:20pm)
For Those Who Can Tell No Tales (4:30pm)
Talk: Altman on Altman (5:30pm)
E-Team (6:00pm)
Charulata (6:00pm)
Starred Up (6:15pm)
The Kidnapping of Michel Houellebecq (6:30pm)
The Unknown Known (6:30pm)
Miss Violence (6:30pm)
Human Capital (6:30pm)
Nelson Mandela: The Myth & Me (8:15pm)
All This Mayhem (8:25pm)
Born to Fly (8:30pm)
Dead Snow 2: Red vs Dead (8:35pm)
Calvary (8:40pm)
God Help the Girl (8:45pm)
Jimi: All Is By My Side (8:45pm)

Friday 6th June 2014
Difret (10:00am)
The Overnighters (12:15pm)
The Kidnapping of Michel Houellebecq (4:30pm)
Appropriate Behavior (6:00pm)
35 Letters (6:00pm)
The Referee (6:00pm)
Eames on Eames (6:00pm)
Pod Save Our Screen (6:00pm)
The Lunchbox (6:00pm)
Calvary (6:30pm)
Nashville + Altman Live! (6:30pm)
The Young and Prodigious T.S. Spivet 3D (6:30pm)
The Possibilities Are Endless (8:00pm)
Trippy Films (8:00pm)
Something Must Break (8:15pm)
Boyhood (8:30pm)
Touch (8:30pm)
Night Moves (8:30pm)
Joe (9:00pm)
Killers (10:00pm)

Saturday 7th June 2014
A Story of Children and Film (9:30am)
‘Til Madness Do Us Part (10:00am)
Stop the Pounding Heart (11:15am)
Boyhood (11:30am)
Praia do Futuro (11:45am)
Next Goal Wins (12:00pm)
That Cold Day in the Park (12:00pm)
Born to Fly (12:30pm)
The Possibilities Are Endless (1:15pm)
Nelson Mandela: The Myth & Me (1:45pm)
Dinosaur 13 (2:15pm)
Ne Me Quitte Pas (2:15pm)
Johnny Winter: Down & Dirty (2:30pm)
Love Is Strange (2:40pm)
M*A*S*H (2:45pm)
Dancing in the Room (3:20pm)
In Conversation: Desiree Akhavan (3:30pm)
The Second Game (4:00pm)
The Great Museum (4:00pm)
Something Must Break (4:15pm)
For Those Who Can Tell No Tales (4:30pm)
In Order of Disappearance (4:35pm)
The Young and Prodigious T.S. Spivet 3D (5:30pm)
Panel: Women in Film (5:30pm)
The Gold Spinners (6:00pm)
If You Don’t, I Will (6:00pm)
Blind Dates (6:15pm)
China’s 3Dreams (6:30pm)
The Rover (7:00pm)
Babylon (7:00pm)
Willow Creek (8:00pm)
Rebel Without a Cause (8:00pm)
The Skeleton Twins (8:00pm)
Vladmaster Viewmaster Experience (8:00pm)
Four Corners (8:30pm)
Happy Christmas (8:45pm)
Pulp: A Film About Life, Death & Supermarkets (9:00pm)
Frank (9:30pm)
The Texas Chain Saw Massacre (10:00pm)

Sunday 8th June 2014
The Great Museum (9:30am)
McCabe & Mrs Miller (11:00am)
Supermensch: The Legend of Shep Gordon (11:15am)
The Rover (11:30am)
Sepideh: Reaching for the Stars (12:00pm)
Grave of the Fireflies (12:30pm)
Watchers of the Sky (1:00pm)
Is the Man Who Is Tall Happy? (2:00pm)
Jodorowsky’s Dune (2:15pm)
3 Women (2:15pm)
Human Capital (2:45pm)
Dancing in the Room (3:30pm)
Film Critics Death Match (3:30pm)
Difret (3:45pm)
20,000 Days on Earth (4:00pm)
A Story of Children and Film (4:00pm)
The Unknown Known (4:15pm)
The Redfern Story (5:00pm)
I’m Not Him (5:30pm)
We Are the Best! (6:00pm)
Finding Fela! (6:00pm)
The Lunchbox (6:00pm)
It's Not Just An Act: Kate Mulvany chats with Josh Lawson (6:00pm)
Locke (6:30pm)
Once My Mother (6:30pm)
Touch (6:30pm)
Hiroshima, monamour (8:00pm)
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her (8:10pm)
Begin Again (8:30pm)
Love Eternal (8:30pm)
The Referee (8:30pm)
Keep on Keepin' On (8:45pm)
Appropriate Behavior (8:45pm)

Monday 9th June 2014
National Gallery (9:30am)
A Wedding (10:30am)
Beijing Ants (10:45am)
Demonstration (11:00am)
Timbuktu (12:00pm)
The Battered Bastards of Baseball (12:15pm)
Locke (12:40pm)
The Reunion (12:45pm)
E-Team (1:00pm)
Short Cuts (1:30pm)
Night Moves (2:00pm)
How to Train Your Dragon 2 (2:00pm)
The Mystery of Happiness (2:15pm)
Words and Pictures (2:20pm)
Iranian (2:45pm)
Tamako In Moratorium (3:15pm)
Panel: Can Docos Change the World? (3:30pm)
Concerning Violence (4:00pm)
Omar (4:00pm)
Tender (4:30pm)
Kumiko, the Treasure Hunter (4:45pm)
Eastern Boys (4:45pm)
Ian McPherson Memorial Lecture 2014 (4:45pm)
The Case Against 8 (5:00pm)
Watchers of the Sky (5:00pm)
Miners Shot Down (6:00pm)
I’m Not Him (6:00pm)
Action, Romance and Silliness - Great Cinematic Moments (6:00pm)
Joe (7:00pm)
Two Days, One Night (7:15pm)
Goal of the Dead (7:20pm)
Pulp: A Film About Life, Death & Supermarkets (7:45pm)
Cold in July (9:15pm)
The Fake (9:15pm)

Tuesday 10th June 2014
School of Babel (10:00am)
Two Days, One Night (12:15pm)
Keep on Keepin' On (2:15pm)
Kumiko, the Treasure Hunter (4:30pm)
Ruin (6:00pm)
The Lunchbox (6:00pm)
Panel: Cross-Pollination - The Hive Project (6:00pm)
Manakamana (6:15pm)
The Battered Bastards of Baseball (6:30pm)
Words and Pictures (6:30pm)
Appropriate Behavior (6:30pm)
Frank (7:00pm)
Blind Dates (8:15pm)
The Captive (8:25pm)
Stage Fright (8:30pm)
Miss Violence (8:30pm)
Love Is Strange (8:45pm)
Mommy (9:00pm)

Wednesday 11th June 2014
Mothers (10:00am)
Ruin (12:10pm)
Macondo (2:30pm)
Ilo Ilo (4:45pm)
Black Coal, Thin Ice (6:00pm)
Praia do Futuro (6:00pm)
Watermark (6:00pm)
Four Corners (6:00pm)
In Conversation: Alan Hicks (6:00pm)
The Last Impresario (6:30pm)
Next Goal Wins (6:30pm)
Abuse of Weakness (7:00pm)
Vladmaster Viewmaster Experience (8:00pm)
Casa Grande (8:15pm)
Babylon (8:15pm)
Dead Snow 2: Red vs Dead (8:30pm)
Lake August (8:30pm)
The Two Faces of January (8:35pm)
Devil’s Playground (8:40pm)
In Order of Disappearance (9:00pm)

Thursday 12th June 2014
Faith Connections (10:00am)
Double Play: James Benning and Richard Linklater (12:40pm)
Black Coal, Thin Ice (2:35pm)
Of Horses and Men (5:05pm)
Fish & Cat (6:00pm)
The Second Game (6:00pm)
In Conversation: David Zellner (6:00pm)
Black Panther Woman (6:15pm)
Life Itself (6:15pm)
Love Is Strange (6:30pm)
Is the Man Who Is Tall Happy? (7:00pm)
Eastern Boys (7:00pm)
The Two Faces of January (8:00pm)
You’re Sleeping Nicole (8:05pm)
Siddharth (8:30pm)
The Captive (8:30pm)
Rock the Casbah (8:50pm)
Palo Alto (9:00pm)
Willow Creek (9:30pm)
Cinema Burlesque (9:30pm)

Friday 13th June 2014
Ne Me Quitte Pas (10:00am)
Abuse of Weakness (12:10pm)
Rock the Casbah (2:15pm)
Fish & Cat (4:35pm)
Fell (6:00pm)
Macondo (6:00pm)
If You Don’t, I Will (6:00pm)
Friday On My Mind: Pan Nalin (6:00pm)
Ukraine Is Not a Brothel (6:15pm)
Double Play: James Benning and Richard Linklater (6:30pm)
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him (6:30pm)
The Little Death (7:30pm)
Dior and I (8:00pm)
Junkee Debate: The Death of Horror? (8:00pm)
Jimi: All Is By My Side (8:05pm)
Up in the Wind (8:30pm)
The Gold Spinners (8:30pm)
Joe (8:30pm)
Gabrielle (8:35pm)
Junkee Do: Friday the 13th (9:00pm)
Tom at the Farm (9:45pm)
Love Eternal (10:20pm)
The Texas Chain Saw Massacre (11:00pm)

Saturday 14th June 2014
Particle Fever (9:30am)
At Berkeley (10:00am)
Joy of Man’s Desiring (10:00am)
My Neighbor Totoro (10:30am)
Winter Sleep (10:30am)
Concerning Violence (11:30am)
Fell (12:00pm)
School of Babel (12:00pm)
Tamako In Moratorium (12:45pm)
American Dreams (lost and found) (1:00pm)
Mothers (1:15pm)
The Skeleton Twins (2:00pm)
Jodorowsky’s Dune (2:15pm)
Lake August (2:15pm)
Ilo Ilo (2:25pm)
The Salt of the Earth (2:30pm)
Deseret (3:00pm)
Beijing Ants (3:25pm)
Dendy Awards for Australian Short Films 3:50pm)
Rock the Casbah (4:00pm)
Micro-Talks (4:00pm)
The Tale of The Princess Kaguya (4:10pm)
Tim’s Vermeer (4:30pm)
Iranian (4:35pm)
The Case Against 8 (4:40pm)
Casa Grande (5:30pm)
Vladmaster Viewmaster Experience (6:00pm)
The Mystery of Happiness (6:15pm)
Love Marriage in Kabul (6:30pm)
Siddharth (6:35pm)
Snowpiercer (6:45pm)
Dior and I (7:00pm)
Gabrielle (7:00pm)
When Animals Dream (8:15pm)
The Two Faces of January (8:30pm)
God Help the Girl (8:45pm)
Happy Christmas (8:50pm)
Freak Me Out Disco: Girl Rock Riot (9:00pm)
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him (9:20pm)
Killers (9:30pm)
Wish I Was Here (9:35pm)

Sunday 15th June 2014
Stop the Pounding Heart (10:00am)
Timbuktu (10:00am)
A Prairie Home Companion (10:30am)
Dendy Awards for Australian Short Films (11:00am)
You’re Sleeping Nicole (11:00am)
Demonstration (11:00am)
Nightfall (11:00am)
Snowpiercer (12:00pm)
The Kingdom of Dreams and Madness (12:00pm)
Faith Connections (12:30pm)
Dinosaur 13 (1:00pm)
The Reunion (1:30pm)
Supermensch: The Legend of Shep Gordon (2:00pm)
Panel: Dendy Awards Finalists (2:00pm)
The Tale of The Princess Kaguya (2:20pm)
Of Horses and Men (3:00pm)
We Are the Best! (3:10pm)
Wish I Was Here (3:15pm)
Manakamana (3:30pm)
The Little Death (4:00pm)
Dior and I (4:00pm)
Omar (5:00pm)
Starred Up (5:00pm)
Particle Fever (5:15pm)
Palo Alto (5:15pm)
The Salt of the Earth (6:00pm)
Up in the Wind (6:15pm)
Gabrielle (6:15pm)
Winter Sleep (7:10pm)
Mommy (7:10pm)
Johnny Winter: Down & Dirty (7:45pm)
What We Do in the Shadows (8:00pm)
The Fake (8:00pm)
Goal of the Dead (8:30pm)
Begin Again (8:35pm)
Cold in July (9:35pm)
When Animals Dream (9:45pm)

< Back to Sydney Film Festival 2014 Mini-Site

FAST FACTS
© 2011 - 2017 midnightproductions
All rights reserved

Disclaimer | Contact Us